Kontakt

Adres: ul. Henryka Sienkiewicza 13

97-300 Piotrków Trybunalski

Rejestracja

Tel: 722-242-710

 

Licznik odwiedzin

1953754
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
15
51
166
1951798
4510
10427
1953754

Dentofobia, również Odontofobia –fobia ,czyli strach  polegający na obawie przed leczeniem stomatologicznym . Jest zjawiskiem powszechnym i trudnym do opanowania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Około 15% osób podaje iż strach przed dentystą jest paraliżujący i uniemożliwia wizyty u stomatologa.

Osoby go odczuwające pojawiają się w gabinecie dentystycznym dopiero w momencie bólu nie do wytrzymania, z którym nie są sobie w stanie poradzić.Czasem jest to jednak za późno aby wyleczyć ząb i wizyta kończy się na nieprzyjemnym zabiegu ekstrakcji(który jednak może być wykonany w warukach uśmierzonego bólu). Jest to problem, który wbrew pozorom dotyka bardzo dużej liczby osób.

Najczęstszymi przyczynami strachu przed dentystą (w tym dentofobii) są:

 • nieprzyjemne doznania podczas wcześniejszych wizyt (najczęściej uraz spowodowany leczeniem bez znieczulenia w dzieciństwie)
 • zła postawa lekarza dentysty, który skutecznie zniechęcił do wizyt stomatologicznych
 • opowiadania rodziny, znajomych o przykrych doświadczeniach związanych z wizytą u stomatologa (często popłenianym błędem jest opowiadanie dzieciom, bądź przy dzieciach o bolesnych doznianiach podczas leczenia zębów, co wywołuje u nich już na wstępie niepotrzebny strach)
 • wysokie koszty związane z leczeniem

Co najczęściej powoduje strach ?

BÓL

 Nowoczesna leczenie dentystyczne jako jeden z podstawowych celów stawia sobie przede wszystkim komfort pacjenta na fotelu dentystycznym. Praca w jamie ustnej również jest znacznie łatwiejsza i mniej stresująca dla samego stomatologa w sytuacji kiedy pacjent leży spokojnie na fotelu.Znieczulenia stosowane obecnie  w gabinetach dentystycznych są bardzo dobre jakościowo, nie są zagrożeniem dla pacjenta i przede wszystkim nie należy się ich bać !  Podczas zabiegów stomatologicznych lekarz dentysta znieczula miejscowo lub przewodowo tylko te tkanki, które będą poddawane zabiegowi, co oznacza, że cały czas zachowujemy świadomość.

Nieprawidłowe  podejście lekarza

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste, a mianowicie zmiana lekarza prowadzącego. Najlepiej zapytać się kogoś bliskiego, bądź znajomego czy nie zna stomatologa, którego mógłby polecić i udać się tam przynajmniej na wizytę kontrolną by wybadać sytuację :).Pomocą służy również opinia na temat pracy lekarza umieszczona np. na portalach "dedykowanych"( np." www.znanylekarz.pl ")

 Koszty leczenia

Jeżeli strach przed wizytą u dentysty jest spowodowany obawą o wysokość kosztów należy:

  • skorzystać z wizyty konsultacyjnej ,na której lekarz dentysta po analizie jamy ustnej , potrzeb i oczekiwań pacjenta przedstawi opcje ( może ich byc kilka ! ) i koszty leczenia
  • regularnie korzystać z kontrolnych wizyt u dentysty, co wyeliminuje koszty poważnych i kosztownych zabiegów stomatologicznych    Jakie są metody radzenia sobie z dentofobią?

   Wybór odpowiedniego lekarza dentysty - najlepszą metodą jest udać się do kogoś poleconego,sprawdzonego ,z wieloletnim doświadczeniem w pracy w swojej dziedzinie.

   Wizyta adaptacyjna - czyli wizyta opierająca się na samej rozmowie z lekarzem i zapoznawaniu się ze sprzętami używanymi przez stomatologa.Wizyta dedykowana zarówno dla dorosłych ,jak i dzieci. Na tej wizycie również może zostać już przeprowadzone leczenie-jeżeli kondycja pacjenta na to pozwoli :-)

   Wybranie gabinetu specjalizującego się leczeniu pacjentów z dentofobią - placówki takie są odpowiednio dostosowane do przyjmowania takich pacjentów - sprzyjające kolory w poczekalni, aromaterapia, predyspozycje personelu( cierpliwość :-)) , system wizyt adaptacyjnych.

   Jako personel medyczny chcący pomóc cierpiącemu dziecku BARDZO PROSIMY o NIE STRASZENIE DZIECI !!! - wielu rodziców chcąc wesprzeć dziecko przed jego pierwszą wizytą u dentysty mówi: 'nie bój się, nic nie będzie boleć'. Takie postępowanie jest niedopuszczalne, gdyż po pierwsze użycie słowa 'ból' powoduje, że w głowie do tej pory nieświadomego malucha zapala się czerwona lampka, że może czekać go coś nieprzyjemnego. Po drugie nigdy nie mamy pewności, że nie będzie boleć, a takie wcześniejsze zapewnienia sprawią, że nasza pociecha następnym razem nam nie zaufa.

   Prezentowane informacje mają charakter edukacyjny. Ogólne informacje na temat chorób i zasad postępowania w żadnym stopniu nie zastępują fachowej porady lekarskiej. Twórcy serwisu nie biorą żadnej odpowiedzialności, ani pośredniej ani bezpośredniej, za sposób wykorzystania i interpretowania informacji zawartych w powyższych infomacjach.

 

Godziny Otwarcia

Godziny pracy lekarzy:

Lek.dent. Agnieszka Juśkiewicz

(PROTETYKA)

poniedziałek BRAK

wtorek  13.00-18.00

środa  BRAK

czwartek 09.00-14.30 

piątek 08.30- 14.30

 

Lek.dent.Małgorzata Krawczyńska

( specjalista stomatologii dziecięcej)    

poniedziałek 15.30-18.00

czwartek  15.30 - 18.00   

zamiennie poniedziałek lub czwartek

( dokładna informacja w recepcji lub tel. 722-242-710)                                                                        

 

Lek.dent. Barbara Wojciechowska

(specjalista ortodoncji )

czwartek 14.30- 17.30

 

 

Wizyta możliwa po uprzedniej rezerwacji terminu!

Rejestracja telefoniczna lub w godz. przyjęc lekarzy

722-242-710

 

 

Promocje

 
Created by Łukasz C.