Kontakt

Adres: ul. Henryka Sienkiewicza 13

97-300 Piotrków Trybunalski

Rejestracja

Tel: 722-242-710

 

Licznik odwiedzin

1953762
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzień
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Wszystkie
23
51
174
1951798
4518
10427
1953762

 

Procedura wybielania

Poniżej przedstawiono instrukcję wybielania zębów za pomocą

lampy wybielającej oraz lasera stosowaną w Naszym gabinecie

                        Przed rozpoczęciem wybielania konieczne jest wykonanie badania wstępnego  (kwalifikującego pacjenta do zabiegu) oraz przedyskutowanie z pacjentem jego oczekiwań.  Następnie stomatolog zakłada pacjentowi okulary ochronne, aby światło emitowane przez akcelerator nie podrażniło jego oczu.W przypadku wybielania za pomoca lasera są to okulary mocno zaciemnione( stosuje je tez personel obecny w gabinecie)

images

Krok 1:

Stomatolog zakłada specjalny rozwierak w celu odizolowania tk.miękkich od powierzchni wargowych zębów 1- 5( czyli od siekaczy do zębów przedtrzonowych)

Krok 2:

Należy zanotowac kolor zębów przed zabiegiem i wykonac dokumentację  fotograficzną

Krok 3:

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie dziąseł płynną żywicą (tzw. koferdamem), która znajduje sie w strzykawce. Bariera powinna mieć ok 1-2 mm szerokości.

Aby płynna żywica mogła spełnić swoją funkcję, należy ją utwardzić przy użyciu lampy polimeryzacyjnej . W trakcie tej czynności może być odczuwalne ciepło na pow.dziąseł.Przed nałożeniem żelu wybielającego, stomatolog  suszy powierzchnię zębów. Żel występuje w różnych kolorach( w zależności od producenta-może byc przeźroczysty, niebieski, czerwony)Jego kolor nie wpływa na efekt końcowy

Krok 4:

Po nałożeniu żelu na zęby szczęki i żuchwy dentysta ustawia lampę pod kątem 90° do powierzchi zębów. Następnie ustawia czas trwania cyklu, który  zależny jest od wielu czynników i wyznaczany jest przez specjalistę, zazwyczaj trwa od 8 do 15 minut w przypadku lampy diodowej natomiast ok.2 -3 minut ( !!!) w przypadku wybielania laserem. Do tego typu wybielania stosujemy żel o nieco innym składzie niż żel do wybielania lampą diodową oraz lampę do wybielania zastępuje głowica lasera

 

Krok 5:

Po zakończeniu cyklu stomatolog usuwa żel wybielający z powierzchni zębów. Następnie powraca do kroku 4 i powtarza czynności około  trzy razy. Po ostatnim cyklu, stomatolog usuwa żel wybielający i płnny koferdam, a pacjent płucze usta.Po przeprowadzeniu zabiegu należy wykonać ponowne porównanie kolorów. Widoczna będzie duża różnica, jednak można się spodziewać, że w przeciągu 24 godzin od zabiegu ząb stanie się jeszcze bardziej lśniący-zostanie "nawodniony",a kolor  ustabilizowany.

 

Zalecenia po zabiegu wybielania:

             Należy pamiętć aby przynajmniej przez okres ok.1 tygodnia (minimum 3 dni !!!) po zabiegu wybielania zastosować t.zw. białą dietę !!! Nie należy spożywać produktów ,które mogłyby zmienić kolor zębów ( np. jagody,maliny,wino czerwone, coca-cola itp).Występującą ewentualną nadwrażliwośc pozabiegową należy zgłosic do lekarza dentysty( zastosowane zostana powierzchniowo czynne związki fluoru  znoszące w/w dolegliwości)

 

UWAGA !

Nie przyniesie żadnego efektu wybielanie za pomocą lasera, lampy lub nakładek do wybielania w przypadku :

-zębów martwych ( leczonych endodontycznie-kanałowo),

-wypełnień(plomb)-tylko ich wymiana może zagwarantowac zmianę barwy

-koron i mostów

 

 

 

 Wybielanie zębów martwych

(wybielanie endodontyczne):

     Istnieje metoda wybielania zębów po leczeniu endodontycznym (kanałowym) zębów.Zabieg jest kilkuetapowy ale bezbolesny a efekt - OLŚNIEWAJĄCY !!

 

                       Wybielanie zębów leczonych endodontycznie
         (walking bleach technique  =  technika  stopniowego  wybielania )
Schemat postępowania:


Podstawowe informacje :

 • wyników wybielania nie można przewidzieć
 • nie ma gwarancji pozytywnego wyniku leczenia
 • wybielanie będzie trwało 2-4 aplikacji co 3-4 dni
 • istnieje możliwość złamania korony zęba
 • istnieje ryzyko resorpcji przyszyjkowej

  1.  Nalezy wykonać zdjęcie rtg i ocenić potrzebę ewentualnego ponownego leczenia endodontycznego-kanałowego (prawidłowe leczenie kanałowe jest podstawą wybielania)

  2.  Nalezy usunąć próchnicę, wymienić nieszczelne wypełnienia, usunąć złogi i wyleczyć przyzębie
 • szczególnie ważne jest szczelne wypełnienie w okolicy przydziąsłowej (brak szczelności może prowadzić do resorpcji przyszyjkowej)i poparzenia tkanek miękkich !!
 • wypełnienia ostateczne będą wykonywane po zakończonym wybielaniu ponieważ nie znamy koloru ostatecznego zęba
 • często usunięcie próchnicy, wymiana wypełnień i usunięcie złogów wystarcza by ząb odzyskał prawidłowy kolor
 • usunięcie wypełnień pozwala określić czy ściany zęba są dostatecznie silne by wytrzymać zabieg

 

 

Etapy wybielania endodontycznego

przed
    1. Opracowanie komory zęba (od wewn.str. zęba).W sytuacji potrzeby ponownego leczenia kanałowego nalezy  odczekać 1 tydzień po prawidłowym leczeniu endodontycznym i wypełnieniu kanału ,ponieważ:

 • uszczelniacze stosowane do wypełnienia kanałów zębów oparte są na żywicach nie zwiążą w obecności tlenu uwalnianego ze środka wybielającego

2. Określenie  stopnia przebarwienia, koloru zęba przed wybielaniem , wykonanie dokumentacji fotograficznej

3. Aplikacja materiału wybielającego( w formie żelu lub pasty)  .Założenie wypełnienie tymczasowego 

4.  Wymiana środka do wybielania  co 3-4 dni az do  oczekiwanego efektu
5. Ważna współpraca z pacjentem !!!!

 • Pacjent musi kontrolować kolor by nie doprowadzić do nadmiernego wybielenia,musi uważać ( nadmiernie nie obciążać wybielanego zęba) aby nie złamać korony zęba
 • W razie utraty wypełnienia tymczasowego szybko !!! zgłosić się do gabinetu (brak wypełnienia zamykającego komorę może doprowadzić do przebarwienia zębiny barwnikami pochodzącymi z jedzenia)oraz poparzyć tkanki otaczające !!!

6.Ocena efektu wybielania po kazdorazowej wymianie wkładki wybielającej.Zazwyczaj efekt jest zadowalający po 2-3 wymianach. 

 •  Nalezy odczekać ok.2 tyg w celu ostatecznego wypełnienia zęba materiałem kompozytowym.Preparat do wybielania zaburza polimeryzacje materiałow kompozytowych,obnizając ich szczelność.
 • nalezy wykonac zdjęcie dokumentujące efekt leczenia oraz ocenić (wg skali Vita) uzyskany odcień zęba

 

 

METODA NAKŁADKOWA

                      Wybielanie nakładkowe to metoda wybielania zębów w pełni bezpieczna o skuteczności sięgającej około 90%.

Wybielanie za pomocą środków przez nas używanych (Opalescence firmy Ultradent) nie jest szkodliwe, nie powoduje zmian chemicznych w strukturze zęba, nie osłabia jego odporności na próchnicę, oraz nie powoduje stanu zapalnego miazgi zębów.

Przed przystąpieniem do wybielania należy zbadać stan zębów i dziąseł pacjenta. Często najpierw muszą zostać usunięte stare, nieszczelne wypełnienia i kamień nazębny, a ubytki zabezpieczone. Z reguły wykonuje się wypełnienia tymczasowe, gdyż uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia nie zmieniają koloru podczas wybielania. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (trwa to zwykle dwa tygodnie od zakończenia wybielania), lekarz dentysta może je wymienić, dobierając odpowiedni nowy kolor.

Etapy wykonania nakładek:

1.I -wizyta:

Pobranie wycisków alginatowych ( zarówno w żuchwie ,jak i szczęce)w celu wykonania modeli roboczych gipsowych ,na których zostanie uformowana pod cisnieniem nakładka-szyna do wybielania.Jest ona indywidualnie wykonywana dla kazdego pacjenta.

2.II wizyta:

Dopasowanie nakładek,instruktaż postępowania z żelem,metody oczyszczania i przechowywania nakładek

Pacjent otrzymuje nakładkę na 1 łuk zębowy z 2 strzykawkami żelu wybielającego lub jezeli wybielanie dotyczy zarówno zębów górnych i dolnych-pacjent otrzymuje 2 nakładki + 4 strzykawki żelu wybielającego,który  w domu  aplikuje samodzielnie  do nakładek i umieszcza je na zębach na czas snu (około 8 godzin). Kuracja trwa około 10 dni w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów. Efekt pojawia się stopniowo, wraz z czasem użytkowania nakładek.

W czasie trwania kuracji zalecana jest tzw. „biała dieta". Należy unikać napojów i pokarmów powodujących przebarwienia (kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino). W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Palenie papierosów jest niewskazane.

 

 

Wybielanie nakładkowe

 Instrukcja dla pacjentów:

 1. Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej, zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej.
 2. Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów, które chcemy wybielić ( zaleca się umieszczanie w szynie wybielającej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb).
 3. Nakładki z preparatem należy umieścić w jamie ustnej we właściwej pozycji , jeżeli na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający , usuwamy go za pomocą suchej szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej bądź palcem.
 4. Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin najlepiej w nocy.
 5. W czasie noszenia nakładki z preparatem wybielającym nie należy pić, nie palić papierosów, nie spożywać żadnych posiłków.
 6. Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną.
 7. Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego.Przechowywac ja w  suchym miejscu( najlepiej w plastykowym pudełeczku)

Godziny Otwarcia

Godziny pracy lekarzy:

Lek.dent. Agnieszka Juśkiewicz

(PROTETYKA)

poniedziałek BRAK

wtorek  13.00-18.00

środa  BRAK

czwartek 09.00-14.30 

piątek 08.30- 14.30

 

Lek.dent.Małgorzata Krawczyńska

( specjalista stomatologii dziecięcej)    

poniedziałek 15.30-18.00

czwartek  15.30 - 18.00   

zamiennie poniedziałek lub czwartek

( dokładna informacja w recepcji lub tel. 722-242-710)                                                                        

 

Lek.dent. Barbara Wojciechowska

(specjalista ortodoncji )

czwartek 14.30- 17.30

 

 

Wizyta możliwa po uprzedniej rezerwacji terminu!

Rejestracja telefoniczna lub w godz. przyjęc lekarzy

722-242-710

 

 

Promocje

 
Created by Łukasz C.